Munkaidő az Egyesült Királyságban
Hu-UK Ltd.,
Az alábbiakban egy jogi kérdésekkel foglalkozó sorozat első részét szeretném figyelmetekbe ajánlani. Több hasonló, munkavállalással és a munkavállaló jogaival kapcsolatos kérdésről találhattok majd itt cikkeket. Ezeket nem mi írtuk, azonban fontosnak tartottuk megosztani veletek. Az első rész a munkaidő kérdésével foglalkozik.
Hány órát kell ledolgozni egy héten?
A törvényi előírások értelmében a legtöbb munkavállaló heti átlagban legfeljebb 48 órát dolgozhat. Ez az időszak tartalmazza az esetleges túlórákat is. A munkavállalónak azonban lehetősége van heti 48 óránál többet dolgozni, ha arról munkaadójával megállapodik. A munkaadó a munkavállalót annak beleegyezése nélkül 48 óránál hosszabb munkavégzésre nem kényszerítheti. Eltérő szabályok érvényesek a 18 év alatti munkavállalókra, akik heti átlagban legfeljebb 40 órát dolgozhatnak.
Bizonyos munkavállalókra ezek a szabályok nem vonatkoznak. Ha Ön az alábbi munkakorok valamelyikében dolgozik, a heti munkaidőt munkaszerződése határozza meg:
- rendőrség, hadsereg és a polgári vedelem területen dolgozok (például tűzoltók vagy parti őrség),
- orvosgyakornokok (munkaidejük nem haladhatja meg az 56 órás heti átlagot; ezt azonban nem 17 (lásd alább), hanem 26 hetes időszak alapján számítják),
- magánházaknál dolgozó háztartási alkalmazottak.
Lehetnek egyéb munkakorok is, amelyek esetében nem érvényes a 48 órás munkahét. Ilyenek például a következők:
- biztonsági vagy felügyeleti tevékenységre kiterjedő munkakorok, mint például biztonsági őrök,
- olyan munkakorok, ahol a tevékenység a szolgáltatásnyújtás vagy a termelés folyamatosságának biztosítása érdekében nem szakítható meg,
- olyan munkakorok, ahol előreláthatóan csúcsforgalom várható, például a turizmusban.
Ha bizonytalan abban, hogy a heti 48 órás munkaidő Önre vonatkozik-e, illetve úgy véli, hogy az Ön munkaköre a fenti kategóriák valamelyikébe tartozik, kérje szakértő tanácsát! (további segítségért lásd a tájékoztató végett).
Mit értünk 48 órás munkahét alatt?
Az a szabály, miszerint a heti munkaidő nem lehet hosszabb 48 óránál, nem jelenti azt, hogy Ön ennél soha nem dolgozhat többet. A munkával tölthető órák számat rendszerint egy 17-hetes időszak átlagának figyelembe vételével alakítják ki. Ezt hívjuk tárgyidőszaknak. A heti átlagos munkaidő úgy számolható ki, hogy a ledolgozott órák számát elosztjuk a tárgyidőszakban szereplő hetek számával. Amíg az így kapott szám nem haladja meg a 48-at, a munkaidő megfelel a törvényi előírásoknak.
Mi számít munkaidőnek?
Az átlagos munkaidőbe bizonyos időszakok nem számítanak bele. Ezek a következők:
- szabadság (szabadság alatt itt a törvény által meghatározott minimális kiadandó szabadságot kell érteni; ha munkaszerződése értelmében Ön ennél hosszabb szabadságot kap, a hozzáadott napok munkaidőnek számítanak),
- betegállomány,
- az az időszak, amíg a munkavállaló anyasági vagy apasági, illetve örökbefogadási vagy gyermekgondozási szabadságon van,
- ebédszünet (kivéve, ha azt le kell dolgozni),
- a munkahelyre való bejáráshoz szükséges utazással eltöltött idő (kivéve, ha az utazásra a munkavégzés miatt, például egy megbeszélés kapcsán van szükség),
- ha a munkavégzésre otthon kerül sor, csak a munkáltató által jóváhagyott idő számit munkaidőnek.
Ha az adott munka készenlétet von maga után, a munkaidő annak függvényében alakul, hogy otthoni vagy munkahelyi készenlétről van-e szó. A munkahelyen eltöltött készenléti idő teljes mertekben munkaidőnek számit. Az otthoni készenléti időből csak a munkával töltött idő számit munkaidőnek.
Dolgozhat-e a munkavállaló heti 48 óránál többet saját döntése alapján?
Saját döntése alapján a munkavállaló 48 óránál többet is dolgozhat, azonban az erre vonatkozó beleegyezés érdekében a munkaadónak nem szabad nyomást gyakorolnia. Ha a munkavállaló 48 óránál többet kivan dolgozni, erről írásban értesítenie kell a munkaadót. Ez az írásos értesítés igazolja a munkaadó szamara azt, hogy a munkavállaló beleegyezését adta. A heti 48 órán túli munkavégzés kapcsán hozott döntését a munkavállaló megváltoztathatja, azonban erről a munkaadót legkevesebb 7 nappal korábban értesítenie kell. Ez az értesítési kötelezettség akar maximum 3 hónapos is lehet, ha a munkaadó és a munkavállaló korábban ebben megállapodott.
Ha a munkavállaló heti 48 óránál többet dolgozik, és úgy dönt, hogy ezt a továbbiakban nem folytatja, fizetése valószínűleg csökkenni fog.
Kikényszerítheti-e a munkaadó a 48 órásnál hosszabb heti munkaidőt?
Törvénybe ütközik, ha a munkáltató megpróbálja kikényszeríteni a heti 48 órásnál hosszabb munkavégzést. A munkavállaló nem részesülhet méltánytalan vagy hátrányos elbánásban, illetve megtorlásban azért, ha nem hajlandó heti 48 óránál hosszabb munkaidő teljesítésére. Ha a munkaadó emiatt méltánytalanul bánik a munkavállalóval, elbocsátja, vagy leépíti, a munkavállaló panasszal fordulhat a Health and Safety Executive képviselőjéhez (Munka-egészségügyi és munkavédelmi Tanács), illetve a területileg illetékes helyi hatóság környezetvédelmi és egészségügyi ügyekért felelős osztályához, (további részleteket lásd az alábbiakban). A munkavállaló panasszal élhet továbbá a munkaügyi döntőbíróságon (employment tribunal) is (azonban ha alkalmazásban áll, legtöbb esetben először a munkaadója fele köteles panaszt tenni). A munkaügyi döntőbírósághoz benyújtott panasz azonban szigorú határidőhöz kötött, ezek betartása érdekében hasznos ha mielőbb tapasztalt szakember segítségét kéri (lásd alább).